Projekt

Všeobecné

Profil

Import rozborov

Import rozborov slúži na vloženie rozborov zo súboru do Vašej databázy. Platný súbor na import má príponu .gz. Pri úplne prvom importe sa Vás program spýta, do kam sa majú rozbory vložiť, myslí sa tým, do akého laboratória sa majú zaradiť, vyberte niektoré z Vašich laboratórií, alebo si môžete pred importom založiť laboratórium nové, ktoré bude odpovedať laboratóriu odosielateľa a vyberte toto nové.

Postup importu:

  1. spustite PREVIS/MENU/Import/Import
  2. kliknite vpravo hore tlačidlo s lupou, nalistujte súbor .gz, ktorý obsahuje exportované protokoly a stlačte načítať súbor
  3. ak importujete prvý raz, vyberte laboratórium (program Vás vyzve)
  4. ak sa v súbore nachádzajú odberné miesta, ktoré ešte nemáte priradené k Vašim (program Vás vyzve), zatvorte importný formulár a pokračujte podľa pokynov (priraďte nové OM cez niektorú z činností PREVIS/MENU/Import/Pridelenie odberných miest)
  5. znova spustite PREVIS/MENU/Import/Import
  6. kliknite vpravo hore tlačidlo s lupou, nalistujte súbor, ktorý obsahuje exportované protokoly a stlačte načítať súbor
  7. načítaním súboru sa vytvorí niekoľko stránok. Na každej z nich je jeden číselník. Všetky tieto číselníky je treba vyplniť (vľavo vidíte názov z exportu, vpravo vyberáte zodpovedajúci záznam vo Vašej databáze). Kým nepriradíte všetko, import nie je možný. Samozrejme, pri prvom importe bude týchto číselníkov veľa, pri každom ďalšom bude ich počet rapídne klesať. Na strane exportu sa totiž exportujú iba tie záznamy z číselníkov, ktoré sú v daných protokoloch naozaj použité.
  8. priradenie jednotlivých číselníkov môžete robiť buď ručne, alebo môžete použiť automatiku. Automatické priradenie (vľavo hore) sa pokúsi nájsť dvojice porovnávaním názvov, úspešnosť býva tak 25%. V ktoromkoľvek momente môžete pre lepšiu prehľadnosť dať skryť priradené riadky, kvôli zvýšeniu prehľadnosti. Ďalej, v prípade metód je možné na pravý klik (na mriežke s metódami) skúsiť zrovnať metódy iba podľa názvu ukazovateľa (bez názvu metódy), ale toto odporúčame robiť až potom, ako vykonáte automatické priradenie.
  9. na pravý klik (všade, okrem metód) máte možnosť priradiť všetkým riadkom na danej stránke jeden konkrétny záznam, napr. môžete chcieť priradiť všade toho istého pracovníka.
  10. keď vyplníte všetky číselníky, môžete stlačiť import. Údaje budú vložené do databázy a také, ktoré nie je možné vložiť (duplicita a pod.) sa uložia do súboru (program napíše kam). Môžete si tento súbor otvoriť napr. v Notepade a dajte vyhľadávať reťazec DovodZlyhania, kde uvidíte napísaný dôvod, prečo sa ktorý protokol nevložil, prípadne oslovte s takýmito súbormi dodávateľa software.
  11. ak chcete zmeniť priradenie niektorého číselníka (už ste priradili), otvorte si súbor ešte raz cez tento formulár a po načítaní xml súboru sa Vám zobrazia všetky číselníky s možnosťou zmeny priradenia.
  12. Priraďovaní metód je potrebné rozlišovať matricu, teda metódy pitnej vody priraďovať metódam pitnej vody (nie odpadovej a pod.).
  13. V importe rozborov producentov a výustí sa importujú ukazovatele bez ohľadu na definovanie sledovaných ukazovateľov. V laboratórnom denníku v nahrávaní nameraných údajov sa zobrazujú len sledované ukazovatele. Preto by všetky importované ukazovatele mali byť definované ako sledované ukazovatele. To isté platí o definícii ukazovateľov v jednotlivých chemických odberných miestach ČOV.
Vložiť obrázok zo schránky (Maximálna veľkosť: 100 MB)